Prof. Dr. İbrahim Esinler kimdir?

Prof. Dr. İbrahim Esinler ’in Dilinden Biyografisi

1974 yılında Denizli’de doğdum. İlk ve orta eğitimimi Denizli’de tamamladım. 1991 yılında İzmir Fen Lisesini bitirdikten sonra Türkiye 64.’sü olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Bölümüne girdim. Aynı yıl Türkiye İş Bankası Altın Genç ödülünü aldım. 6 yıllık tıp eğitimim süresince TÜBİTAK tarafından verilen özel başarı bursunu aldım. 1996 yılında Prof. Dr. Şeref Zileli, Yılın Başarılı Öğrencisi ödülünü kazandım. 1998 yılında tıp doktoru oldum. 1998 yılının eylül ayında TUS’ta (tıpta uzmanlık sınavı) Türkiye 4.’sü olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladım.

2003 yılında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı oldum. 2010 yılında doçent, 2018 yılında profesör unvanını kazandım. Yüce Allah’ın dilemesidir.

2000 yılında Avrupa Jinekolojik Endoskopi Cemiyeti tarafından dünyanın en başarılı jinekolojik endoskopisti seçilen Dr. C. Y. Liu’dan Jinekolojik İleri Düzey Endoskopik Cerrahi eğitimi almak için 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim. Aynı dönemde Atlanta/Georgia'da bulunan Prof. Dr. Ceana Nezhat’tan da eğitim aldım.

Tıp alanında yaptığım iki çalışmam ödül almıştır. Bunlar: İlk olarak 7–10 Eylül 2006 yılında Antalya’da gerçekleştirilen 2. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi’nde “Rat Modelinde Yüksek Doz Atorvastatin Uygulamasının Endometriotik Odaklara Etkisi” adlı çalışmamla 1.lik ödülünü aldım. Yine 2008 yılında Antalya’da düzenlenen 3. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi’nde "Polycyctic ovary syndrome is associated with elevated plasma soluble CD40 ligand, a marker of coronary artery disease" adlı çalışmamla en iyi makale 1.’lik ödülünü aldım.

100’ün üzerinde yurtdışı ve yurtiçinde yayımlanan çalışmalarıma yurt dışındaki saygın dergilerde (SCI ve SCI Expanded) (Web of Science) 1374 adet atıf yapılmıştır. Google Scholar indeksine göre 2375 atıf yapılmıştır. Google Scholar h-indeksim 22’dir. 

Bioistatistik ve epidemiyoloji konusu özel ilgi alanımdır. Bilgisayar programlama dillerinden VB.NET’i çok iyi düzeyde; Node.js, PHP, Javascript, CSS ve HTML5 dillerini de orta seviyede kullanırım.    

Kadın hastalıkları ve doğum-perinatoloji uzmanı olan Doç. Dr. Deniz Esinler’le evliyim. Yüce Allah’ın dilemesiyle Eren ve Ege isimli 2 çocuk sahibi oldum. Mars isimli 2 yaşında bir Toy Poodle (Kaniş) köpeği de ailemizin bir üyesi olarak bizlerle birlikte yaşıyor.

Kur’an-ı Kerim ve Ben:

Kur’an’a olan ilgim her daim mevcuttu. Kur’an’ı kendi yazdığım bilgisayar programlarıyla analiz etmeye başlayınca bu şerefli kitabın yüce Allah katından (indinden) geldiğine kesin olarak kani oldum ve alakam daha da arttı. Kur’an’ı daha doğru anlayabilmek ve tetkik edebilmek adına Kur’an Arapçasını öğrendim. Ayetleri Arapça gramere uygun olarak çeviriyorum. Bu şekilde bir çeviri çevirmenin çeviriye etkisini en aza indirmekte ve bilimsel mucizelerin tecelli etmesini sağlamaktadır.

Hayatının her saniyesini Kur’an’a göre yaşamaya çalışan bir insan olmaya çalışıyorum. Yüce Allah’ın emir ve yasakları benim için her şeyin üzerindedir. Benim tanık olduğum Kur’an mucizelerine herkesin tanık olabilmesi için aralıksız çalışmaya gayret ediyorum. Yüce Allah’ın izniyle son nefesime kadar da Kur’an yolunda çalışmaya; her daim Kur’­an’a çağırmaya devam edeceğim. Yüce Allah’ım muvaffak eder inşAllah.

Ön söz:

Şeytanların dürtülerinden yüce Allah’a sığınırım.

Kur’an ancak yine Kur’an ayetleri ışığında okunduğunda şeytanların dürtülerinden uzak kalınabilir. Yüce Allah’ımız, 16:98 ayetinde şöyle buyurmuştur:

16:98 Öyle ki, Kur’an okuduğun vakit; o durumda sığın Allah'a; taşlanmış/kovulmuş şeytandan.

Bu ayet benim için bir emirdir. Yüce Rabb’imizin bu emrine uyarak derim ki:

“Rabb’im! Kur’an ayetlerini çevirirken, yorumlarken, tevil ederken, ayetler arasında bağlantılar kurarken, ayetleri bilimsel açıdan anlamaya çalışırken başta kendi nefsimde olan ‘id-fücur (91:8)’ şeytanından; sonra kararlarımı etkileyebilecek olan tüm şeytanlardan (bozuculardan/saptırıcılardan) biricik/tek olan sana sığınırım.”

Ve derim ki:

رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَٰتِ ٱلشَّيَٰطِينِ

‘Rabb’i! Eûzu bike min hemezâtiş şeyâtîn.’

“Rabb’im! Sığınırım sana dürtülerinden şeytanların.”

Yüce Rabb’imden yaptığım her bir işte bana bir sultan, bir güç ve bir kuvvet vermesini dilerim. 

17:80 Ve de ki: “Rabb’im! Girdir beni bir doğru girişe ve çıkar beni bir doğru çıkışa; ve yap benim için katından yardımcı bir güç/kuvvet/sultan.

Sevdiklerime:

Bu kitabı yazarken desteklerini benden bir an olsun esirgemeyen sevgili eşim Doç. Dr. Deniz Esinler ve aileme çok teşekkür ederim. Yüce Allah’ım onlardan razı olsun.

Haklarınızı tarafıma helal etmenizi istirham ederim…

Kitabın ücreti konusu:

Resuller (elçiler) görevlerini yaparken asla bir karşılık beklemediler, asla bir menfaat gözetmediler. Ben de onları örnek alarak okuyacağınız bu kitaptan tek bir kuruş kazanmadığımı ve asla kazanmayacağımı burada deklare ederim. Bu kitap tek bir kimsenin bile Kur’an’a iman etmesine ve sadece Kur’an demesine vesile olursa o durumda Yüce Allah katında doğacak olan sevap bana fazlasıyla yeterli olacaktır; ancak yayınevimiz basım ve dağıtım ücretlerini cüzi de olsa kitaba fiyat olarak yansıtmak durumundadır. Yüce Allah onlardan da razı olsun.

Temennim:

Bu kitabı keyifle, heyecanla ve büyük bir şaşkınlıkla okuyacağınızı tahmin ediyorum. Kur’an’ın mucizelerini haber vermeye başlamasıyla ortaya çıkan bu kitabın Kur’an’ın yüce Allah katından geldiğine kesin olarak şahit olma sürecinizi başlatmasını yüce Allah’ımdan dilerim. Bu satırları okumak sizlere nasip olmuşsa artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, hayatınızda yeni bir sayfa açılacağını da bilmenizi isterim. 

3.10.2023

Prof. Dr. İbrahim Esinler